Coach of the Year

TTCA Coach of the Year

The TTCA would like to recognize those coaches who have been selected by their peers as Wilson Coaches of the Year. Their names, school classifications, and year of selection are listed below, on plaques. The process to nominate a coach is as follows:
 

  • Send your nomination by email to the Classification Committee member corresponding to the coach's classification and region by September 1. 
  • Click HERE to see the Classification Committee members.
  • Write a short reason why you feel the coach should be selected as the Coach of the Year.
  • Each classification will have a Coaches of the Year for each region.
  • The State Coach of the Year will be chosen from the 4 regional Coach of the Year winners by the Classification committee.
  • All will be announced and will receive a plaque at the Wilson Hall of Fame Banquet at the convention.
  • Nominations must be made by current TTCA Coaches (Parents, players, and administrators are not eligible to nominate a coach).

Do you want to nominate a deserving coach? Fill out the form below

 
Class Coach of the Year School

2017

Jr. High Jimmy Scheffler Craig Middle School
1A Bill Krammerer Iredell HS
2A Vic Dimond Port Aransas HS
3A Chris Morales Ingram Tom Moore HS
4A Jack Gregory Robinson HS
5A Cary Jackson Dripping Springs HS
6A Kevin McElroy Humble Kingwood HS

2016

Jr. High Sharon Wartes Mann MS
1A Jerry Radicke Knippa HS
2A Stephen Harrison Centerville HS
3A Kevin Folse Brock HS
4A Len Turner Wills Point HS
5A Darby Norman Canyon Randall HS
6A Kevin McIlvain Katy Seven Lakes HS

2015

Jr. High Lisa Mitchell Scott MS
1A Jean Everett Fort Davis HS
2A George Trevino Ft. Hancock HS
3A Tammy Cloud White Oak HS
4A Holly Ford Spring Hill HS
5A Brian Woods Frisco HS
6A John Furlow Ft Bend Clements HS

2014

Jr. High Blaine Helm Fredericksburg MS
1A Danny Stovall Paint Rock HS
2A Ralph Cox San Saba HS
3A Tracy Smith Reagan County HS
4A Leon Dykes Center HS
5A Daniel Marshall A&M Consolidated
6A Dan Holden Dallas Highland Park HS

2013

Jr. High David Wise Abilene Madison MS
1A Ronnie Casey Samford HS
2A David Hettick Wall HS
3A John Armstrong Andrews HS
4A Mark Dotson Lubbock HS
5A Trance Rosenquist Abilene Cooper HS

2012

Jr. High Cory Axton Lubbock Irons MS
1A Jared Graves Miles HS
2A Brett Kendall Centerville HS
3A Adam Cherry Lovejoy HS
4A Scott Spivey El Paso Burges HS
5A Justin Quest Allen HS

2011

Jr. High Lee Ann Wilkins Midland ALamo MS
1A Wendy Ratliff Wink HS
2A Brent Beesley Brock HS
3A Crystal Blazek Snyder HS
4A Keith Howard Ennis HS
5A Kelly Langdon Flowermound Marcus HS

2010

Jr. High Larry Pitts Odessa Crocket MS
1A Rick Ingram Medina HS
2A Steve Quy Krum HS
3A Robin Eller Wharton HS
4A Steve Schkade Frisco Wakeland HS
5A Jan Strubbe Ross Sterling HS

2009

Jr. High Larry Sanchez Odessa Nimitz MS
1A Roxie Johnson Somerville HS
2A Nell Kendall Centerville HS
3A Brenda Paine Kaufman HS
4A Terri Rambie Uvalde HS
5A Rory Frazee Stratford HS

2008

Jr. High Regina Smith Floydada MS
1A Barry Kniffen Menard HS
2A Gina Greaff Woodville HS
3A Holly Ford Spring Hill HS
4A Carol Creel Austin Lake Travis HS
5A Stephen Mercer A&M Consolidated HS

2007

Jr. High Rose Bristow Abilene Wyle MS
1A Richard Gibson Lenorah-Grady HS
2A David Hettick Wall HS
3A Greg Howard Wimberley HS
4A Randall King Fredericksburg HS
5A Fred Scott Abilene HS
5A Morgen Walker Plano West HS

2006

Jr. High Charles Butz Odessa Bowie MS
1A Brenda Coker Sabinal HS
2A Josh Boyd Grand Saline HS
3A Kathryn Gilreath Abilene Wylie HS
4A Dan Holden Highland Park HS
5A John Mullins La Porte HS

2005

Jr. High Brett Kendall Groesbeck MS
1A Lance Betak Thorndale HS
2A Rick Bachman Ozona HS
3A Ann Daniell Wills Point HS
4A Koby Otto Amarillo Palo Duro HS
4A David Mueller New Braunfels HS
5A Manuel Moreno Pasadena Dobie HS
College Joey Scrivano Baylor University

2004

Jr. High Molly Waldrop Kerrville Peterson MS
1A Jerry Radicke Knippa HS
2A Tammie Ward Shallowater HS
3A Joanne Sanderson Sweetwater HS
4A Carey Caldwell Burkburnett HS
5A Patrick Marrie Clear Creek HS
College Matt Knoll Baylor University

2003

Jr. High David Gonzales Alvin MS
1A Renate Sloan Colmesneil HS
2A Tracy Tatum-Smith Big Lake Reagan HS
3A Kirk Kniffen Lindale HS
4A Carey Moore Killeen Ellison HS
5A Barry Kniffen Tyler Robert E. Lee HS

2002

Jr. High Charlotte Sherman Tuloso-Midway MS
1A Brenda Graham Thrall HS
2A Robin Nixon Floydada HS
3A Gilbert Aranda Kirbyville HS
4A Vicky Hall Taylor HS
5A Angel Martinez Grapevine HS
College Jason Haynes Lee College

2001

Jr. High Danny Haddox Abilene MS
1A
2A Matt Rutherford El Dorado HS
3A Dianna Caston Kirbyville HS
4A Jason White Corsicana HS
5A Rory Frazee Stratford HS

2000

Jr. High Brad Morrison Amarillo MS
1A John Kiffen Menard HS
2A Ralph Cox San Saba HS
3A Stacy Bryan Abilene Wylie HS
4A Steve Foster Brewer HS
5A Jim Carter Lubbock Coronado HS