To nominate a deserving coach for Hall of Fame, the nominator must be a current member of the TTCA.  Please fill out the Hall of Fame Nomination form and read carefully to submit all needed materials and letters online by the Deadline of April 15!  All nominations will be completed online and all documents must be submitted when the form if filled out.

Strict Deadline Date for 2021 Hall of Fame Nominations - April 15, 2021 

 

Hall of Fame Nomination Form

 

HALL OF FAME MEMBERS

2019

     Davis, Mark (Ft. Worth Paschal High School)

     Martinez, Angel (Grapevine High School)

 

2018

     Eller, Roben (Wharton High School)

     White, Carey (Brownfield High School)

 

2017

     Frazee, Rory (Stratford High School)

     Cox, Ralph (San Saba High School)

 

2016

     Vargas, Ruben (Vernon High School)

     Anders, Ike (Lindale High School)

 

2015

     Stovall, Danny (Paint Rock High School)

     Kniffen, Barry (Menard High School)

     Jane Jackson (Coppell High School)

 

2014

     Scott, Fred (Abilene High School)

     Enocksen, Kim (Kingwood High School)

 

2013

     Wesbrooks, Ron (Lamar University)

     Longbotham, Jim (Groesbeck High School)

 

2012

     Moore, Jeff (University of Texas)

     Cass, Paul (Corpus Christi King High School)

 

2011

     Kleinecke, Bobby (Texas A&M University)

     Brand, Charlie (Columbia High School)

 

2010

     Bartzen, Tut (Texas Christian University)

 

2009

     Welch, Betty Sue (Highland Park High School)

     Carter, Mel (Levelland High School)

     Caldwell, Carey ( Burkburnett High School)

 

2008

     Scott, Leanne (Abilene Cooper High School)

     Ramos, Sergio (Woodville High School)

 

2007

     Peterson, John (San Antonio Churchill High School)

     Mavity, Jim (Katy Taylor High School)

 

2006

     Smith, Paul (Mason High School)

     Buck, Steve (Midland Lee High School)

 

2005

     Snyder, David (University of Texas)

     Cannon, Jan (Lubbock Monterey High School)

 

2004

     Mapes, Bob (Corpus Christi Carroll High School)

 

2003

     Montgomery, Virdie (Brownfield High School)

     Barizon, Pete (Corpus Christi Ray High School)

 

2002

     Wikse, Pat (Odessa Permian High School)

     Scoggins, Lou Cille (Dickinson High School)

     Lightsey, Jo (Spring Woods High School)

 

2001

     Tatum, Mary Starkey (Big Lake High School)

     Everett, Jean McIvor (Fort Stockton High School)

     Dunivan, Robert (Deer Park High School)

 

2000

     Sadler, Wendell (Texarkana High School)

     McAllister, Ken (Snyder High School)

 

1999

     Shive, Bill (Lubbock Mackenzie Middle School)

     Ruiz, Moses (L.D. Bell High School)

     Box, Jay (Odessa College)

 

1998

     Kinlund, Neil (Southwest Texas State University)

     Foster, Jerry (Clear Creek High School)

 

1997

     Estes, William "Bill" (Crane High School)

     Craig, Gean (Dumas High School)

     Boles, Bill (Snyder High School)

     Bates, Larry (Hardin-Simmons University)

 

1996

     Schreffler, Willie (Wills Point High School)

     Holtman, Allen (Clear Creek High School)

     Gardner, Robert (Lamar Consolidated High School)

     Bramlett, James (Seminole High School)

 

1995

     Slayton, Jerry (Van High School)

     Ingram, Roland (Texas Christian University)

     Alexander, Lu Ann (Harlingen High School)

 

1994

     Walker, Beth (San Antonio Lee High School)

     Kniffen, Novice (Andrews High School)

     Kent, David (Texas A&M University)

 

1993

     Kniffen, John (Tyler Lee High School)

     Kniffen, Fred (Tyler Junior College)

     Coursey, Perry (Monahans High School)

 

1992

     Weiss, Art (R.L Turner High School)

     Dechert, Jerry (Kerrville Tivy High School)

     Carter, Jim (Lubbock Coronado High School)

 

1991

     Wauson, Roy (Menard High School)

     Shaffer, Horace (A&M Consolidated High School)

     Safarik, Larry (Taylor High School)

 

1990

     Pybus, Jerry (Amarillo Caprock High School)

     Flint, Chester

 

1989

     Houdek, Ronnie (San Angelo Central High School)

    Crabtree, William (East Texas State University)

 

1988

     Tillerson, G.W. (Celeste High School)

     Thomas, Steve (Lubbock Monterey High School)

     Brotherton, Paul (Wichita Falls Rider High School)

 

1987

     McCleary, Marshall

     Franklin, Jerry (Seminole High School)

 

1986

     Smith, R.C. (Santa Anna High School)

     Scott, Freddie L. (Sweetwater High School)

     Groce, Ike (Coronado High School)

 

1985

     Mabry, Clarence (Trinity University)

     Avera, Chuck (Wichita Falls High School)

 

1984

     Stiglich, Vince Jr. (Galveston O'Connell High School)

     Cope, Cornelia (Franklin High School)

     Beene, Tommy (Odessa Permian High School)

 

1983

     LaBorde, Leo (Amarillo College)

     Garza, C.E. Kay

     Clark, Bob (Odessa High School)

 

1982

     Johnson, Bailey (Clyde High School)

     Arnspinger, Carl (Brownwood High School)

 

1981

     Tallent, Helen (Mason High School)

     Rimes, Sherman (Junction High School)

     Hill, Dalton (El Paso Irvin High School)

     Crane, Wright (Pyote High School)


HALL OR HONOR MEMBERS

2015

     Huber, Steve (Wilson Sporting Goods)

 

2007

     Yoe, Julie (Newk's Tennis Ranch)

 

2004

     Knoll, Greta (Texas Sports Hall of Fame)

 

2003

      Shaffer, Bob (Wilson Sporting Goods)

 

2002

     Northcut, Bonnie (University Interscholastic League)

 

Back To Top